Merita ads pop-urile sau alte reclame?

Monet

Active Member
Registered
Full Member
Salut, dupa cum bine stiti unii dintre voi detin un site de aproape 1 luna si n-am bagat nici un fel de reclama pe el. Adica nu am adaugat ads pop-uri, decat openload.
A-si dori sa ma informez bine legat de acest lucru sa fac totul cum trebuie, iar intrebarile mele sunt urmatoarele:
Care sunt avantajele unui ads pop?
Viteza site-ului scade foarte mult?
Cat plateste pe extern ( am site-ul rankat pe extern)?
Voi ce reclame folositi la voi pe site si cam cat va produce aceste reclame pe zi la un trafic de 2k-3k vizite extern?
Alte informatii din propria voastra experienta imi puteti oferi legate de ce reclame merita adaugate pe site, nu vreau sa fac spam cu reclame, vreau ceva finut sa nu iti deschida 200 de pop-uri cum sunt pe alte site-uri unde sunt infometati dupa bani. Orice sfat il voi lua in considerare !
 
Banner download simplu si responsive + neoskip.com :)

Da-mi mesaj daca esti interesat, in rest eu nu m-as risca pe popup si tot felul de prostii, nu merita.
 
Salut, dupa cum bine stiti unii dintre voi detin un site de aproape 1 luna si n-am bagat nici un fel de reclama pe el. Adica nu am adaugat ads pop-uri, decat openload.
A-si dori sa ma informez bine legat de acest lucru sa fac totul cum trebuie, iar intrebarile mele sunt urmatoarele:
Care sunt avantajele unui ads pop?
Viteza site-ului scade foarte mult?
Cat plateste pe extern ( am site-ul rankat pe extern)?
Voi ce reclame folositi la voi pe site si cam cat va produce aceste reclame pe zi la un trafic de 2k-3k vizite extern?
Alte informatii din propria voastra experienta imi puteti oferi legate de ce reclame merita adaugate pe site, nu vreau sa fac spam cu reclame, vreau ceva finut sa nu iti deschida 200 de pop-uri cum sunt pe alte site-uri unde sunt infometati dupa bani. Orice sfat il voi lua in considerare !
Care sunt avantajele unui ads pop?
R: Dublarea sau triplarea veniturilor

Viteza site-ului scade foarte mult?
R: Nu.

Cat plateste pe extern ( am site-ul rankat pe extern)?
R: Pe extern se plătește destul de ok și ratele pleacă de la 0.5 până la 2-3$ cpm în funcție de țară

Alte informatii din propria voastra experienta imi puteti oferi legate de ce reclame merita adaugate pe site, nu vreau sa fac spam cu reclame, vreau ceva finut sa nu iti deschida 200 de pop-uri cum sunt pe alte site-uri unde sunt infometati dupa bani.

R: La 2k nu are rost să pui pop, 1$ adică 4 lei nu e mare câștig. Crește site-ul și după ce trece de 5-10k pune pop + banner. Recomand mgid că plătesc super ok + pop(aici alegi popads/propellerads). Legat de partea de finuț îți spun că sunt vise. Toți ne dorim să câștigăm bine dar să nu avem reclame pe site dar e un lucru improbabil. Când siteul va crește vei fi nevoit să te muți pe un dedicat(asta dacă nu ești deja). Iar în timp după ce plătești dedicatul de 20-50 euro și mai pierzi și câteva ore bune de postat îți garantez că nu vei mai merge pe principiul un pop finuț.
Site-ul e un bussines. Tu pierzi bani și timp dar la final de lună trebuie să-ți recuperezi munca

PS: Pop finuț poți pune cu popads unde setezi doar 1 pop în momentul generării codului dar contorizarea nu va fi ok(testat pe propria experiență).

PS2: Chiar vorbeam cu cineva zilele trecute legate de pop. Mulți mergeți pe ideea să nu pun pop, să fie userii mulțumiți să mai intre, plus google la fel să vadă site-ul curat etc
Problema e că mâine te poți trezi fără trafic în urma unui update google și îți vine să-ți bagi unghia în gât că nu ai pus pop la greu să scoți $$ . Google nu ține cont că tu ai 1 pop sau 100 pe site. Sunt site-uri în top cu sute de mii de unici pe zi pline full de pop și nu au nici cea mai mică problemă.

Sfatul meu e să-l mai crești până pe la 5-10k și apoi să pui pop pe el + banner.
 
Am scris într-un topic despre asta.
Ai doua variante:
  1. Site sa scoți bani si te doare in 14' de user
  2. Site facut pentru user sa aiba o experiență plăcută unde bagi reclame fara sa deranjeze.

In funcție de asta stii ce trebuie sa faci.
 
Am scris într-un topic despre asta.
Ai doua variante:
  1. Site sa scoți bani si te doare in 14' de user
  2. Site facut pentru user sa aiba o experiență plăcută unde bagi reclame fara sa deranjeze.
In funcție de asta stii ce trebuie sa faci.
Eu vreau a 2 a varianta, vreau ca userul sa se intoarca pe site pe viitor, ma intereseaza acest aspect.
 
Cel mai mare site de filme si seriale din romania foloseste popads-uri si totusi e pe locul 1. Mi se pare ca au ceva limita la anume timp, dar tot prinzi vreo 2-3 de la ei pe langa cele de la openload sau alte playere. Totusi 70-80% din traficul lor e direct, adica oameni care se intorc pe website si nu din google sau referali...asta cred ca zice multe
 
Google nu ține cont că tu ai 1 pop sau 100 pe site. Sunt site-uri în top cu sute de mii de unici pe zi pline full de pop și nu au nici cea mai mică problemă.

Sfatul meu e să-l mai crești până pe la 5-10k și apoi să pui pop pe el + banner.

Si acum intrebarea, cum raman site-urile alea mereu in TOP? :rolleyes:
 
Si acum intrebarea, cum raman site-urile alea mereu in TOP?
Am explicat mai sus cu cele doua variante.
Sa ajungi, te mentii in top nu o poti face respectand regulile si sa te doara undeva de userul care iti viziteaza site-ul.
Ii intereseaza doar veniturile si 95% este blackhat seo.
Nimeni in lumea asta indiferent ce domeniu activeaza nu a reusit sa ajunga sus jucand corect si respectand regulile.
Asa ca depinde de fiecare ce este dispus sa faca.
Chiar zilele acestea discutam pe un subiect de genul.
X are un paysite, adica cel care produce banii cei mai multi insa mai detine alte 20-50 site care exista doar pentru al impinge pe primul sus, plus ca mai produc si alea putin. Pentru ca nu respecta in tocmai regulile, uneori sunt sanctionate rau si trebuiesc schimbate.

Acum multi ar spune cum dracu sa dau eu 200-500$ pe domenii intr-un an, doar nu sunt nebun, insa daca vrei sa te mentii sus atunci investesti ca 500 intr-un an ii scoti oricum, oricat de prost ai fi.

Este acel site care ofera program de conversie, download youtube si altele. Cred ca detine peste 100 domenii/site care toate sunt cu acelasi lucru si ofera link catre aceasi sursa. De asta are si succes pentru ca orice ai cauta pe nisa aia apare primul tot timpul.

Eu am aceiasi problema, urasc popup si nu vreau sa pun, apoi ma plang ca site x nu scoate bani si nu ma refer doar la popup si la orice tip de reclama sau metoda care produce bani.
Insa este o alegere si nimeni nu ma fortat sa fac asta.
Maine pot baga acest tip de reclame si sa imi bag ceva in userul final care ma viziteaza.

Cum raman acele site-uri in top?
Ei bine sunt destule programe, servicii online care iti permit sa spionezi concurenta, unde poti vedea exact cum face sau cautand numele la domeniu pe motoarele de cautare, care este cea mai simpla metoda.
Daca stii unde sa te uiti, cum sa interpretezi informatia vei gasi raspunsul. Apoi tot ce trebuie sa faci este sa pui in aplicare exact ce a facut X plus ceva extra sa treci in fata lui.
 
Loading...
Back
Sus