Nu reusesc sa confirm site-ul in search console cel nou

Monet

Active Member
Registered
Full Member
Salut, imi cer scuze ca am creat acest topic pentru o problema oarecum banala, am sters site-ul din search console si am vrut sa-l adaug iar poate pot rezolva vechea problema cu sitemap-ul, ma rog nu asta e ideea, acum cand vreau sa il adaug in search console cel nou imi spune sa confirm siteul in felul urmator:
"Copiați înregistrarea TXT de mai jos în configurația DNS pentru numesite.com"
Unde se refera mai exact acest txt in configuratia dns, cum trebuie sa fac mai exact, eu inainte confirmam cu un html pe vechiul search console, metoda asta n-am mai intampinat-o niciodata. Imi puteti spune ce pasi trebuie sa urmez? Multumesc !
Va las mai jos o poza.

3357
 

Atașamente

  • download (1).png
    download (1).png
    2 KB · Vizualizări: 18
Ultima editare:
  1. Nu trebuie sa iti ceri acu pentru topic si intrebare. Ce e banal pentru mine nu este pentru tine si invers. Pentru asta e roforum unde incerc sa ofer un răspuns la fiecare intrebare.
  2. Sunt cateva ciudatenii (daca ma pot exprima asa) in felul cum faci tu totul, pentru ca la toate întrebările ai primit deja raspuns mai sus, trebuie doar sa citești, acorzi atenție si intelege.
  3. Ti-a fost spus sa adaugi exact forma la url in google webmaster care a in browser, insa intrebi iar daca se adauga cu http sau https.
  4. Ai spus ca ai adaugat odata site in GW insa mai sus intrebi cum se verifica un site in GW. De ce nu faci ca prima data cand l-ai adaugat??
  5. Daca site este in cloudflare atunci faci înregistrare dns acolo. Asta daca vrei tu neapărat prin aceasta metoda, insa sunt alte două mai rapide si usoare, files sau metatag.
  6. Uneori dureaza pana google procesează sitemap.
  7. Sunt foarte multi care nici nu baga site in GW, asa ca nu este un Necesar acest lucru.
 
  1. Nu trebuie sa iti ceri acu pentru topic si intrebare. Ce e banal pentru mine nu este pentru tine si invers. Pentru asta e roforum unde incerc sa ofer un răspuns la fiecare intrebare.
  2. Sunt cateva ciudatenii (daca ma pot exprima asa) in felul cum faci tu totul, pentru ca la toate întrebările ai primit deja raspuns mai sus, trebuie doar sa citești, acorzi atenție si intelege.
  3. Ti-a fost spus sa adaugi exact forma la url in google webmaster care a in browser, insa intrebi iar daca se adauga cu http sau https.
  4. Ai spus ca ai adaugat odata site in GW insa mai sus intrebi cum se verifica un site in GW. De ce nu faci ca prima data cand l-ai adaugat??
  5. Daca site este in cloudflare atunci faci înregistrare dns acolo. Asta daca vrei tu neapărat prin aceasta metoda, insa sunt alte două mai rapide si usoare, files sau metatag.
  6. Uneori dureaza pana google procesează sitemap.
  7. Sunt foarte multi care nici nu baga site in GW, asa ca nu este un Necesar acest lucru.
Pai si atunci inseamna ca pot lasa vechiul sitemap de la yoast, sitemap_index.xml ca sa nu incarc site-ul de plugin-uri sau nu are importanta daca il tin pe acesta pe care l-am instalat recent Google XML Sitemaps ?
 
Pai si atunci inseamna ca pot lasa vechiul sitemap de la yoast, sitemap_index.xml
Da, dar daca ai avut probleme cu sitempa_index, adauga sitemap-urile pe rand care le gasesti acolo.
 
Da, dar daca ai avut probleme cu sitempa_index, adauga sitemap-urile pe rand care le gasesti acolo.
Am incercat sa le adaug si imi dadea in search console cel nou o eroare si am renuntat, nu mai stiu cum era denumirea lor ca ti le spuneam exact, tu cum te referi sa le adaug, poti sa imi dai un exemplu ca sa vad daca le-am adaugat asa?
 
poti sa imi dai un exemplu ca sa vad daca le-am adaugat asa?
Ti-am raspuns la intrebarea asta de cateva ori.
Vezi putin mai sus ca am si explicat.
 
Ti-am raspuns la intrebarea asta de cateva ori.
Vezi putin mai sus ca am si explicat.
Mi-ai spus doar sa le iau pe rand, dar nu am reusit dupa cum ti-am spus, nu stiu cum le-ai adaugat tu, aveam nevoie doar de un exemplu si restul le faceam singur.
Eroarea asta a dat si ai zis ca blockeaza google lucrul acesta, dar nu are legatura, mie la 1000 de episoade imi face alt sitemap la episoade si la filme la fel, eu am alte 13 sitemap-uri pe langa cel principal .
PS: Eroarea asta imi da cand adaug pe rand si la toate la fel, de ce oare, trebuie confirmat pe undeva ceva?
3362
 
Ultima editare:
  1. Daca site este in cloudflare atunci faci înregistrare dns acolo. Asta daca vrei tu neapărat prin aceasta metoda, insa sunt alte două mai rapide si usoare, files sau metatag.
Nu reusesc sa fac inregistrarea dns acolo in cloudflare, imi poti detalia unde trebuie sa intru si sa adaug acel text in cloudflare?
 
Nu reusesc sa fac inregistrarea dns acolo in cloudflare, imi poti detalia unde trebuie sa intru si sa adaug acel text in cloudflare?
Dar dece ai alege sa faci verificare prin dns cand o poti face prin files sau meta.
 
Pai in cloudflare la dns, faci o înregistrare txt unde pui valoarea care o da google in prima casuta si in adoua pui @.
Apoi astepti 15-20 min si dai verificare in google.
 
Loading...
Back
Sus