PHP vs Python

Ovidiu Bokar

It's not a bug, it's a feature!
Administrative
Registered
Full Member
A incercat cineva sa creeze un REST API in Python ? Vreau sa stiu care este timpul de raspuns in comparatie cu PHP.
 
Nu cred ca python e mai rapid ca php.
Bine, acum depinde si de softul de http: daca folosesti apache sau nginx, depinde si de ce baza de date folosesti.
Am inteles ca nodejs e mai rapid ca php in requesturi per second.
Eu iti recomand frameworkul phalcon pentru php, pt ca vine instalat ca o extensie pt php, este cel mai rapid framework php pentru ca este compilat. Uite un tutorial pentru rest api-uri cu phalcon.
 
@Andrei Telteu merci pentru sugestie dar :

1. Python nu este soft ci este limbaj de programare, ca exemplu Youtube si Google sunt construite in Python iar Facebook este creat in PHP cu ReactJS.
2. NodeJS intradevar este mai rapid decat PHP in requesturi dar comparat cu Python sunt cam la limita.
3. Phalcon este MVC Framework, iar cu orice PHP MVC poti crea CRUD/REST API dar fiind framework iti va afecta timpul de response
 
Singurul programator de pe forum care le are cu api este @Birkoff. Eu nu stiu ce sa spun ca nu am lucrat cu asa ceva pana acum. :D
din pacate nu ma interesat niciodata sa invat python asa ca nu pot raspunde...
am lucrat cu multe api-uri dar doar in php, nu pot compara cu alte limbaje.

legat de API, viteza e relativa, trebuie tinut cont de mai multe aspecte
1) legatura dintre cele 2 sisteme care comunica prin api (daca e netul slab cu pierderi de semnal si cererile sunt mai lente)
2) softurile intermediare (apache/filtre/interpretoare)
3) incarcarea sistemului la momentul testului
4) limbajul in care sunt scrise API-urile (limbajele interpretate normal ca au latenta mai mare fata de limbajele compilate)
5) sistemul de cache de pe serverul API-ului
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus