Putin ajutor Sitemap.xml - Nu s-a putut prelua

Kukool

Active Member
Registered
Full Member
Salutare tuturor,vin și eu cu o problema care de 2 zile mă tot chinuie.
De vreo 3 luni am achiziționat un domeniu, l-am adăugat pe host,am băgat Wordpress,am băgat o tema tube,am adăugat conținut de aceea nu m-am grăbit să îl adaug în google ,că să pot adăuga cat mai mult conținut,și acum doua zile m-am hotărât să îl adaug în google,am instalat yoast premium (nu ll ed) , am făcut tot ce se cere pe acolo și când sa adaug sitemapul in google îmi dă aceasta eroare ..
Screenshot_20220829-115256.png
Am căutat și pe google dar nu am putut sa rezolv aceasta eroare.
In robot.txt văd că arată bine.
Screenshot_20220829-115438.png
Iar în httacces la fel zic eu că arată bine

Screenshot_20220829-115421.png

Când accesez https://adulthd.fun/sitemap_index.xml la fel arată bine.




Screenshot_20220829-115307.png
Unde ar putea fi problema,de ce nu poate accesa sitemap.xml...
Poate cineva sa mă ajute și pe mine , am mai citit undeva că s-ar putea fi un bug de la google,dar mă cam îndoiesc , cred că problema este de la mine și yoast sau host in nici-un caz de la google.
 

Atașamente

  • Screenshot_20220829-115421.png
    Screenshot_20220829-115421.png
    364,6 KB · Vizualizări: 3
Ultima editare:
Salutare tuturor,vin și eu cu o problema care de 2 zile mă tot chinuie.
De vreo 3 luni am achiziționat un domeniu, l-am adăugat pe host,am băgat Wordpress,am băgat o tema tube,am adăugat conținut de aceea nu m-am grăbit să îl adaug în google ,că să pot adăuga cat mai mult conținut,și acum doua zile m-am hotărât să îl adaug în google,am instalat yoast premium (nu ll ed) , am făcut tot ce se cere pe acolo și când sa adaug sitemapul in google îmi dă aceasta eroare ..
Vezi atașament 16155
Am căutat și pe google dar nu am putut sa rezolv aceasta eroare.
In robot.txt văd că arată bine.
Vezi atașament 16156
Iar în httacces la fel zic eu că arată bine

Vezi atașament 16159

Când accesez https://adulthd.fun/sitemap_index.xml la fel arată bine.




Vezi atașament 16158
Unde ar putea fi problema,de ce nu poate accesa sitemap.xml...
Poate cineva sa mă ajute și pe mine , am mai citit undeva că s-ar putea fi un bug de la google,dar mă cam îndoiesc , cred că problema este de la mine și yoast sau host in nici-un caz de la google.
Si eu am aceasta problema si acelasi script pe vreo 3 siteuri. Pe doua siteuri merge sitemap in wmt si pe unu nu vrea nici cum sa il preia.
La fel am inteles si eu ca e un bug de la google.
Dar ce nu am incercat sa adaug siteul cu www si fara www in wmt sa vad. Poti incerca
 
Dar ce nu am incercat sa adaug siteul cu www si fara www in wmt sa vad.
Am incercat eu și aceași problemă persistă...dar pe alte domenii care le dețin , pot adăuga și șterge cu succes in google webmaster fara probleme,imediat cum adaug îmi arată succes scris cu verde,iar pe acesta nu vrea să îl ia...
 
nu e nicio eroare. asa numesc ei procesarea. vrei procesare mai rapida? pune linkuri mai putine per sitemap(~1k), dar daca ai sitemap index mare, tot va dura mai mult pana va incepe sa proceseze din el(desi nu va dura la fel de mult cat ar dura sa ia un sitemap singur cu 50k). solutia ar fi sa adaugi sitemaps toate manual in wmt. asa ar fi un fel de multithreading.
dar degeaba modifici acum, caci sitemapurile sunt deja cached de catre wmt si chiar daca schimbi ceva, nu o sa preia iar. solutia ar fi sa redenumesti sitemaps si sa le dai submit iar.
dar, daca ai domeniu nou(~1 an), rata de procesare e foarte mica. deci daca nu merge ce am zis mai sus, tot ce poti face este sa astepti.


* iar pe adult... rata de procesare e si mai mica, plus alte filtre... e normal sa nu ti le ia cum trebuie... sa nu mai vorbim ca site-ul e vai de el si se cam "pisa" pe crawl budget... deci nu stiu ce asteptari ai
 
Ultima editare:
Îmi este puțin cam greu sa cred că este un bug de la google atât timp cât pot adăuga sitemapuri cu succes in google de la alte site-uri...
 
nu e nicio eroare. asa numesc ei procesarea. vrei procesare mai rapida? pune linkuri mai putine per sitemap(~1k), dar daca ai sitemap index mare, tot va dura mai mult pana va incepe sa proceseze din el(desi nu va dura la fel de mult cat ar dura sa ia un sitemap singur cu 50k). solutia ar fi sa adaugi sitemaps toate manual in wmt. asa ar fi un fel de multithreading.
dar degeaba modifici acum, caci sitemapurile sunt deja cached de catre wmt si chiar daca schimbi ceva, nu o sa preia iar. solutia ar fi sa redenumesti sitemaps si sa le dai submit iar.
dar, daca ai domeniu nou(~1 an), rata de procesare e foarte mica. deci daca nu merge ce am zis mai sus, tot ce poti face este sa astepti.
Adevărul este că am peste 10 mii de linkuri în sitemapuri,dar când dau sa inspectez linkul live https://adulthd.fun/sitemap_index.xml
Îmi dă alta eroare : Nu: s-a detectat regula „noindex” în antetul HTTP „X-Robots-Tag”
Screenshot_20220829-132245.png
 
Pai și este vreo șansă să văd sitemapul in google search console cu verde "succes"
 
nu m-am grăbit să îl adaug în google ,că să pot adăuga cat mai mult conținut
plus, asta a fost cea mai mare prostie. daca il adaugai de la bun inceput, iti procesa tot contentul din sitemap pana acum, daca postai cate putin, ca isi modifica procesarea dupa cum postai tu pe el.
 
Pai sunt pe enable toate...
Screenshot_20220829-135158.png
Screenshot_20220829-135204.png
Eu acum ce sa dau disable...că nu am inteles
 
Le-am dat pe disable,am șters sitemapul din search console,și l-am adăugat din nou, aceași problemă nu poate fi preluatScreenshot_20220829-140033.png
 
Le-am dat pe disable,am șters sitemapul din search console,și l-am adăugat din nou, aceași problemă nu poate fi preluatVezi atașament 16167
E din Wmt ... Problema. Eu de 1 an de zile nu am reusit inca sa rezolv problema. Am lasat asa sitemapul dar... Nici la google nu ii place. Ca nu a urcat nici a dracului siteul. Si celelalte cu acelasi script ,acelasi sitemap nu au nici o treaba.
 
Ps. Mai poti incerca sa dezactivezi sitemap de la yoast si sa instalezi pluginul xlm sitemaps. Si incerca iar

 
Vezi ca ti se incarca si foarte greu site-ul. stai undeva la 20 de secunde. sa nu fie si din cauza asta
 
dezinstalează yoast și încearcă cu un alt plugin de seo, exemplu Rank Math, iar din search console sterge-l / adaugă-l de mai multe ori
 
Loading...
Back
Sus