Schimbarea incepe cu tine ...

b0d0

Un Nimeni Celebru ...
Registered
Full Member
Nu stiu cati craioveni am pe aici pe acest forum dar este valabil pentru toti cei care vor o schimbare ...
Am scris o mica povestioara ... sper sa va placa .. nu este doar despre Craiova .. sunt multe orase in care este aproape la fel ..

Din pacate nu totul sa schimbat in aceasta tara .. structurile au ramas la fel (din pacate) .. partidele au continuat cu aceeasi penali sa conduca … iar tinerii plecau cu miile din tara noastra fara sa priveasca inapoi ..

Din nefericire sa adunat multa ura si multa nedreptate in aceasta tara iar ce sa intamplat la Colectiv nu a fost decat ca acel vulcan sa erupa ! Da exact vulcan pentru ca in Craiova nu sa strans atati oameni decat la un meci de fotbal (5000 de persoane conform Jandarmeriei).

Atunci sa facut un mare pas … dar parca nu destul ! Craiova inca a continuat sa se miste in acelas ritm si noi tot nemultumiti suntem .. viata noastra nu sa schimbat cu nimic … Tot batem pasul pe loc .. Orasul nu se schimba raman aceleasi probleme ale noastre … fara ca cineva sa doreasca sa ne asculte !

Continuarea este aici ! Astept parerile voastre ..
 
Am scris si eu despre acest lucru de cateva ori.
Din pacate ai dreptate si schimbarea este doar o iluzie pentru ca asa ne place sa credem, ne da impresia ca viata e frumoasa si dormim mai bine noaptea. In realitate suntem niste lasi, lenesi, indiferenti care nu suntem instare sa ne asiguram bunastarea proprie, ne uitam mereu la vecinu si incercam sa-l imitam, daca nu reusim, atunci ii ucidem capra, nevasta, conturile adsense si tot ce mai putem.
La final ajungem pe un forum sau intr-un chat unde tipam ca nu avem bani de paine, ca ne este greu, ca tara asta e de kkt, ca nimeni nu face nimic.

Pai bai frate, daca vrei ca cineva sa faca ceva, incepe tu, fii tu acel exemplu. Desigur ca nu vei vedea rezultate imediat, dar e posibil ca fara sa stii cineva, undeva ti-a urmat exemplu.
Personal ma chinui de ani buni sa fac o schimbare si asta prin a ma oferi pe mine ca exemplu. Poate nu sunt cel mai bun, dar macar incerc si nu imi rusine sa incerc, sa vorbesc si nu in ultimul rand, sa GANDESC.

Viata este grea, schimbarea este si mai grea si nu se face imediat. Vorbeam acum cateva zile cu cineva legat de situatia din UK, unde guvernul te indeamna sa stai pe ajutor social, lucru care nu e bine. O schimbarea concreta s eva vedea abia peste o generatie sau doua, asta daca se incepe de acum.

In loc sa-l pupam in cur pe Iohannis si nasoasa, sa tipam pe facebook HUUUUUUUUUA Pontaaaaaaaaaa, jos comunismul mai bine am face ceva cu acel timp.
Garantez ca multi dintre voi nici nu stiti ce este comunismul, dar il urati, va este frica pentru ca ascultati tot ce va spune X.

Frumos articol si scuze ca m-am intins atat. Daca cineva se simte atacat in cele spuse de mine mai sus, nu am ce face . Cauta pe google ....
 
poate asa reusim sa aducem si pe altii ... sa constientizeze ce traiesc !
Sunt optimist de felul meu, dar in acelasi timp foarte realist. Slabe sanse sa reusesti ceva sau sa vezi o schimbare cat de mica acolo.
Tot ce poti face este sa incepi schimbare prin tine si sa speri ca viitorul in care copii tau vor trai, va fi mai bun si ca schimbarea, munca ta nu a fost degeaba. Asta e tot ce poti spera.

Uite un exemplu:

Work from Home - De ce nu functioneaza in Romania?
Stii cati ma intreba in privat cum sa faca un ban? Din toti acestia mai putin de 1% fac ceva, asta pentu ca muncesc si asculta si incearca sa invete de peste tot. Restul cand aud ca trebuie sa munceasca, se lasa pagubasi. La ce propui tu este si mai greu, periculos, pentru ca ii pui sa gandeasca pentru ei. Lucru foarte greu, chiar imposibil.

La polul opus am cativa in lista care muncesc de isi 'rup oasele' dar nu ii vezi sa se planga, ba chiar mereu intreaba ce as mai putea face, cum pot fi mai eficient, etc.

 
Ai grija ca instigarea la revolutie se pedepseste cu inchisoarea :D . Glumesc. Sunt din Craiova si stiu cum sta treaba . Ai mare dreptate in tot ce spui, pacat ca nu multa lume gandeste in felul asta...
 
Loading...
Back
Sus