Webmaster tools - Links to Your Site .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Webmaster tools - Links to Your Site .
Am intrat pe webmaster tool astazi pentru ca aveam ceva scaderi de trafic pe un site si am gasit mai multe bloguri clona si mai toate rusesti care bineinteles mi-au facut cateva zeci de mii de linkuri .
Mai am si cateva mii de linkuri facute cu ceva site gen 303.si , 9x.si , etc care bineinteles nu duc mai nicaieri .
Ce trebuie sa fac sa scap de aceste linkuri si de cei care tot fac site clona .
Cu toate ca atunci cand zic site clona de fapt pe al lor site apare poza la articol cateva randuri si apoi acel citeste mai departe , cand dai click pe citeste mai departe ajung la mine pe site .
Ceva sugestii ca sa pot scapa de aceste lipitori va rog , multumesc anticipat , pentru ca sunt convinsa ca foarte curand ajung sa-mi duca blogul la 0 trafic .
 
Poti sa ii dai Disavow Backlinks, doar ca eu am facut asta dar mie tot imi apar siteurile la care am dat disawov. In GW scrie asa: If you want Google to ignore all links from an entire domain (like example.com), add the line domain:example.com
Eu am facut un txt si am adaugat urmatoarea linie de cod din ce am inteles ca trebuie facut: domain:numelesiteuluimeu.ro
Oare am facut corect? Am scrie bine acea linie de cod?
Cine stie mai bine decit mine?
Idei? Sugestii?
PS. si eu am de la 303.si
 
Ca sa nu iti mai ia google un domeniu in considerare, backlink sau ca e clona, urca un .txt prin Disavow Backlinks.
Txt trebuie sa fie de genul:
74fdc101f7.png

De asemenea in w/t poti vedea ce link-uri ai trimise catre site-ul tau, poti trimite .txt cu backlink-urile care vrei sa scapi de ele
 
Ca sa nu iti mai ia google un domeniu in considerare, backlink sau ca e clona, urca un .txt prin Disavow Backlinks.
Txt trebuie sa fie de genul:
74fdc101f7.png

De asemenea in w/t poti vedea ce link-uri ai trimise catre site-ul tau, poti trimite .txt cu backlink-urile care vrei sa scapi de ele
acele numere dupa domeniu ce inseamna?
 
Deci mai exact toate domeniile care imi fac rau trebuie sa fie incluse in acest .txt
adamas abnuiesc ca acele cifre reprezinta cate anume baclinkuri trimit etc pe care le poti vedea si tu in webmastertools la tine
 
Mai asteptam si alte pareri de la cei care au avut astfel de probleme si cum au reusit sa le rezolve .
Si poate imi sugereaza si mie ceva pluginuri care sa impiedice de a se lua textul cu imagine si video automat dupa site sau macar cum pot impiedica un site sa faca asa ceva chiar si fara plugin .
 
Ultima editare:
Exista si solutii: la copiere a siteului in tip html a unor softuri de copiere, se copiaza, dar nu sunt functionale, soluti eaxacta nu stiu sa iti zic, nu sunt programator si vezi ca mai sunt pe site solutii impotriva siteurilor miror, s-a discutat chiar intens de ceva vreme !
100% nu iti poate garanta nimeni ceva impotriva acestui lucru, dar strict de google, cea mai buna solutie este ce au spus baietii mai sus cu disawov !
 
Rezultat The new disavow file contains 21 URLs and 0 domains.
De ce 0 domenii ?
 
Ca sa nu iti mai ia google un domeniu in considerare, backlink sau ca e clona, urca un .txt prin Disavow Backlinks.
Txt trebuie sa fie de genul:
74fdc101f7.png

De asemenea in w/t poti vedea ce link-uri ai trimise catre site-ul tau, poti trimite .txt cu backlink-urile care vrei sa scapi de ele

Ciudat dupa ce m-am uitat prin webmastertools, se pare ca si pe mine ma copiaza descarcamuzica.tk si cate altele
 
1. la Disavow backlinks cand pui doar domeniu, inseamna ca google nu va lua orice backlink de pe acel domeniu. Daca pui un link gen site.com/articol-2017 atunci google nu va lua in considerare backlink din acea pagina dar restul la va lua in considerare.
2. in cazul tau daca a preluat doar o parte din continut si pentru a vedea totul trebuie sa ajunga la tine pe site, atunci e ok. Asta dupa ce ai dat Disavow backlinks la acele domenii.
Mai multe detalii aici https://support.google.com/webmasters/answer/2648487
 
1. la Disavow backlinks cand pui doar domeniu, inseamna ca google nu va lua orice backlink de pe acel domeniu. Daca pui un link gen site.com/articol-2017 atunci google nu va lua in considerare backlink din acea pagina dar restul la va lua in considerare.
2. in cazul tau daca a preluat doar o parte din continut si pentru a vedea totul trebuie sa ajunga la tine pe site, atunci e ok. Asta dupa ce ai dat Disavow backlinks la acele domenii.
Mai multe detalii aici https://support.google.com/webmasters/answer/2648487
si cifrele alea ce o fi insemnand din raspunsul lui fizkode?
 
si cifrele alea ce o fi insemnand din raspunsul lui fizkode?
Nu am idee si asta trebuie sa raspunda el. E posibil sa foloseasca un program sau tools online care adauga comentariu la fiecare backlink.
Stiu ca sa scoti un backlink este de forma http://www.site.com/articol-nou iar pentru a elimina backlink de pe un domeniu se adauga domain:site.com
 
Tnks Alex de raspuns si acu fa si tu un cadou pana la capat si da-mi si ceva plugin ca sa nu mai poata prelua automat articolele astea dupa ale mele site .
 
o sa iti dai seama, e foarte greu sa nu te prinzi!
Si era foarte greu sa oferi explicatia aici, fara sa mai facem 30 milioane de postari?
Poate unii sunt orbi si nu aud bine.
 
Uite aici s-a mai discutat cum gasesti site-urile care te cloneaza http://www.roforum.net/threads/cum-găseşti-site-urile-oglindă.3972/
Si aici s-a discutat cum scapi de site-urile care te cloneaza. http://www.roforum.net/threads/cum-scapi-de-site-urile-oglindă-clonă.3798/
Eu am folosit scriptul postat de mine acolo, care redirectiona domeniul ala spre domeniul meu, iar proprietarul domeniului respectiv a vazut asta, asa ca a dat sa cloneze pe altcineva.
La disavow eu am dat disavow domain.. pentru ca nu am de ce sa dau disavow doar la un link de pe acel domeniu, ca nu e ca si cum un backlink de pe sitenasol.com ar fi rau iar altul de pe acelasi site ar fi bun.
Asa arata lista mea de la disavow
Cod:
domain:adal4.com
domain:animanbr.info
domain:keylag.com
domain:kuang95993.com
domain:jannastones.com
domain:clashofclansgame.info
Edit: iar pentru site-urile care preiau doar continutul, uneori este de ajuns sa opresti feed-ul
 
Luam de exemplu flymp3.biz,2.642,5 aratat in screenshot-ul meu:
Domenii,Linkuri,Pagini catre care se face trimitere
flymp3.biz, link-uri trimise catre un domeniu si nr. paginilor de unde face trimiterea.
Numarul de link-uri nu conteaza, conteaza in schimb calitate lor, calitatea link-urilor va ofera autoritate, iar autoritatea va ofera poziti de top in google, sper ca am fost util, succes!
 
Loading...
Back
Sus