Crezi in Dumnezeu ?

Mariuselll

Moderator
Membru personal
Moderator
VIP Club
Poate o sa iasa cu scandal acest topic dar..........

Ei bine .. eu nu cred. Eu cred ca Dumnezeu acesta e o facatura a bisericii. A oameniilor care doresc sa se imbogateasca de la oamenii fara cap pe umeri.
Se zice ca biserica este casa Domnului nu? Ei bine pai in casa Domnului sa se fure atata???? Da o sa zici ca nu tre sa faci ce face popa etc etc... Pai asa atunci te poti ruga la Dumnezeu acasa si nu mai trebuie sa mergi la biserica.
Iar cu faza sa te rogi la Dumnezeu iar.... ( unele cuvinte, propozitii le mai sar unde sunt puncte sa nu sune urat ) si ti se intampla. Pai stiu lume care se roaga la Dumnezeu de zeci de ani si doar rau le merge . Stiu pe altii care sunt ca mine si doar bine le merge.

Sunt multe de zis dar astept raspunsuri de la voi si atunci am sa zic mai multe. Deci CREZI sau NU CREZI in Dumnezeu ? Un simplu DA sau NU nu e destul. Te rog sa argumentezi raspunsul tau.

Ps: Acest topic nu e pentru a jigni pe cineva care are credinta sau nu are. Asa ca va rog sa va limitati la un limbaj Decent.
 
Eu cred in Dumnezeu.
Este usor sa zici ca nu crezi pana nu ai trecut prin momente de viata si moarte, dar cand se intampla iti garantez ca nici macar pentru o secunda nu vei mai zice ca nu crezi in Dumnezeu.
Eu am avut multe ''Cumpene'' in viata mea,, ba chiar am fost mort pentru o perioada (greu de crezut nu?) si fara ajutorul lui Dumnezeu nu as fi reusit nimic. Recunosc ca uneori am indoilei dar imi aduc aminte de momentele grele si orice indoiala dispare.
Fiinta divina poate avea multe nume si rezultatele sunt in functie de crez poti vedea rezultate sau nu. Uneori ma rog pentru unele chestii si nu primesc raspuns, sau ajutorul cerut si sunt chiar suparat, dar stiu ca in momentele foarte dificile, acele care ii pot marca viata, va veni in ajutor. Mi-a dovedit asta de multe ori in viata.
Pentru mine este imposibil sa nu cred in Dumnezeu, sa cred ca nu exista.

Biserica nu are treaba cu existenta lui dumnezeu. Sunt doua chestii total diferite si nu vad corect sa fie puse in aceiasi oala. Biserica se foloseste de dumnezeu pentru propriile interese, dar asta nu inseamna ca dumnezeu nu exista sau este rau.
 
Eu cred in Dumnezeu.
Este usor sa zici ca nu crezi pana nu ai trecut prin momente de viata si moarte, dar cand se intampla iti garantez ca nici macar pentru o secunda nu vei mai zice ca nu crezi in Dumnezeu.
Eu am avut multe ''Cumpene'' in viata mea,, ba chiar am fost mort pentru o perioada (greu de crezut nu?) si fara ajutorul lui Dumnezeu nu as fi reusit nimic. Recunosc ca uneori am indoilei dar imi aduc aminte de momentele grele si orice indoiala dispare.
Fiinta divina poate avea multe nume si rezultatele sunt in functie de crez poti vedea rezultate sau nu. Uneori ma rog pentru unele chestii si nu primesc raspuns, sau ajutorul cerut si sunt chiar suparat, dar stiu ca in momentele foarte dificile, acele care ii pot marca viata, va veni in ajutor. Mi-a dovedit asta de multe ori in viata.
Pentru mine este imposibil sa nu cred in Dumnezeu, sa cred ca nu exista.

Biserica nu are treaba cu existenta lui dumnezeu. Sunt doua chestii total diferite si nu vad corect sa fie puse in aceiasi oala. Biserica se foloseste de dumnezeu pentru propriile interese, dar asta nu inseamna ca dumnezeu nu exista sau este rau.


Alex stii lantu trofic. Ficare specie isi are pradator . Ei bine omul nu are pe nimeni ( nu ma refer la totul natural , ca altfel omul ar fi printre cele mai slabe specii de pe pamant ) . Eu de aici cred ca acest Dumnezeu e creat tocmai pentru ca omul sa se teama de ceva .
Uite un exemplu : Stii ca cumnatu are cancer la plamani. Ei bine omul asta nu a fost in spital decat cand s-a nascut ( fara vizite la spital ca a nascut soramea, cumnata etc etc ) .
A fost sanatos tun , fara raceli etc etc. Si uite acuma ..... nici nu stiu cand se duce . Are tumoara de 7 cm pe plaman si a urcat catre esofag, asa ceva ca nu indraznesc sa il intreb. A fost un om credincios, asa a fost invatat de a lui. Si rezultatul .................
Sunt multe intamplari cand este in cumpana sa zic asa si atunci te rogi la dumnezeu ... dar culmea intamplarea face ca tocmai atunci sa ti se indeplineasca . Eu cred ca increderea in tine face mai multe decat credinta in dumnezeu.
 
Eu cred ca increderea in tine face mai multe decat credinta in dumnezeu.
E posibil si poate noi ii dam numele Dumnezeu.
fost un om credincios, asa a fost invatat de a lui. Si rezultatul .................
Din pacate nu am un raspuns la asta. Cum am spus mai sus, ma lovesc uneori de aceiasi problema si ma intreb.... fara sa ajung la un raspuns.
 
Ma jur ca atunci cand scrisesem in browser numele siteului, mai intrebam de un topic cu acest subiect pe forum, fiindca tocmai ce vorbisem de acest subiect cu niste prieteni !

Eu credeam in Dumnezeu ! Acum il iau la p... ! Este prea j ...ie de om !
 
Eu cred. De ce? Pentru ca nu imi face rau. Imi face bine. Faptul ca eu cred in Dumnezeu ma face sa fiu un om mai bun. De ce sa renunt la un lucru care ma face sa fiu bun? Ca o fi inventia smecherilor... Nu ma intereseaza. Ca tehnologia a ajuns asa departe si s-au demonstart multe lucruri? Ei bine.. nu s-a ajuns chiar atat de departe... NU se pot masura chestii intangibile, nemasurabile infinite etc....
Ca tu nu crezi.. Sa fii sanatos... Copiii mei? Ii voi educa sa creada... Cu toate ca sunt mari sanse sa ma creada un inapoiat si ei sa fie atei. Mai ales ca in ultimul timp se promoveaza chestia asta...
Doamne ajuta!
In legea atractiei credeti? E cam tot aia...
EDIT: Multi ajung sa isi gaseasca linistea acolo doar dupa ce au o problema... Sau la un psiholog... Moda cu biserica avara dupa bani... E fix la fel cu moldovenii sunt betivi... Mai exista si erori :))
 
Eu cred. De ce? Pentru ca nu imi face rau. Imi face bine. Faptul ca eu cred in Dumnezeu ma face sa fiu un om mai bun. De ce sa renunt la un lucru care ma face sa fiu bun? Ca o fi inventia smecherilor... Nu ma intereseaza. Ca tehnologia a ajuns asa departe si s-au demonstart multe lucruri? Ei bine.. nu s-a ajuns chiar atat de departe... NU se pot masura chestii intangibile, nemasurabile infinite etc....
Ca tu nu crezi.. Sa fii sanatos... Copiii mei? Ii voi educa sa creada... Cu toate ca sunt mari sanse sa ma creada un inapoiat si ei sa fie atei. Mai ales ca in ultimul timp se promoveaza chestia asta...
Doamne ajuta!
In legea atractiei credeti? E cam tot aia...
EDIT: Multi ajung sa isi gaseasca linistea acolo doar dupa ce au o problema... Sau la un psiholog... Moda cu biserica avara dupa bani... E fix la fel cu moldovenii sunt betivi... Mai exista si erori :))
E bine sa crezi in ceva. In cazul de fata Dumnezeu, deoarece iti da cateodata un impuls, te ajuta sufleteste.
Cu tehnologia/stiinta cred ca si aici sunt multe minciuni. Din cate stiu cel mai bun exemplu era cu primul om pe luna. Cica a ajuns pe luna dar se filma in studio si au uitat de micile defecte care au demonstrat asta. Si in ziua de azi mint astia la greu.
De faza cu copii fiecare ii educa cum vor si nimeni nu are ce comenta de chestia asta ( Oricum tot timpul o sa fie: pai eu nu il las sa faca aia, la mine sta drepti copilu... ) Problema fiecaruia si nu ar trebui sa isi bage nasu. Si eu am copil de 2 ani deci inteleg.
Ma contrazic un pic mai sus dar iti raspud si tie in acelasi timp. Invata-i sa creada in Dumnezeu dar nu ii forta.
 
Tocmai ce am intrat pe facebook si am vazut un clip care demonstreaza ca a ajuns omul pe luna :)

E vorba de ciocan :)
 
Eu cred ! Nu suport biserica cand vad cate magari se intampla..''nu detaliez ca ma apuca nervi cand aud de biserica''.Dar in un ''creator''sa ii spun asa.. cred ! Cred in bine si rau pentru ca am trait pe propria mea piele niste experiente care nu le doresc nimanui...Cu ''raul'' sa ii spun asa am avut o experienta acum vreo 10 ani mai ceva ca in filmele horror si am fost nevoit sa vand casa pe nimic ! si sa plec cu familia si copiii de acolo pentru ca nu se putea sta acolo.Nu e vrajeala,nu facatura ! Dupa mine au fost alti 2 proprietari care si ei la randul lor au dato pe nimic numai sa plece de acolo.Casa e undeva langa centru orasului meu care si in prezent este goala.Eee cand cineva imi va veni cu o explicatie,dovada stintifica si rationala (nu de 2 lei) si sa imi explice ce am simtit si vazut eu + alte 20 de persoane atunci poate imi voi schimba opinia.Interesant topicul si bineinteles vor fi multe opini diferite.Si fara scandal vb lui Mariuselll:)))))
 
Ultima editare:
Daca vrei sa ai dezbateri fara sfarsit incepi discutii despre religic, fotbal sau politica.

Eu unul nu cred. Pentru mine declicul s-a produs acum multi ani, cand am ales sa cred dovezile rationale in detrimentul povestilor. Probabil am ales asta pentru ca prefer sa cercetez, sa ma informez, SA IAU PROPRILE DECIZII, nu sa fiu indrumuat de niste reguli care in opinia mea nu mai au aplicabilitate in zilele noastre.
A fost frumos cu mos craciun, mos gerila, iepurasul si alte personaje imaginare, dar am crescut si am trecut peste asta.

Pentru cei care cred e strict problema lor. Fiecare face si crede ce vrea in viata lui personala. In mod logic ar trebui sa nu ii interesez optiunea mea, asa cum nici pe mine nu ma intereseaza optiunea lor, dar din pacate nu se intampla asta.

Religia pierde tot mai mult teren desi se incearca tot felul de lucruri mai mult sau mai putin deontologice pentru a indrepta lumea intr-o anumita directie. Pentru mine cea mai mare mizerie pe care o face biserica este ca incearca indoctrinarea populatiei inca de la vasrste foarte fragede.
Vi se pare normal sa se predea aceste lucruri in clasele primare? Chiar vreti sa investe copii vostri asa ceva?
Capturi din manuale de religie:
religie.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 138489-1413267795693.jpeg 138504-1413267790377.jpeg
Eu nu. ;)
 

Atașamente

  • 5 (1).jpg
    5 (1).jpg
    318,9 KB · Vizualizări: 12
  • image-2012-09-10-13195183-0-pag-19-fragment-mic.jpg
    image-2012-09-10-13195183-0-pag-19-fragment-mic.jpg
    143,3 KB · Vizualizări: 12
Religia pierde tot mai mult teren desi se incearca tot felul de lucruri mai mult sau mai putin deontologice pentru a indrepta lumea intr-o anumita directie. Pentru mine cea mai mare mizerie pe care o face biserica este ca incearca indoctrinarea populatiei inca de la vasrste foarte fragede.
Vi se pare normal sa se predea aceste lucruri in clasele primare? Chiar vreti sa investe copii vostri asa ceva?
Foarte corect @WPMT ce face biserica acum si ce a facut pana acum e o mizerie..''mai multe nu detailez ca imi sare drak somnul:))) Nu cred 2 bani ce zice biserica,eu vreau sa stiu concret evolutia ''inceputul'' de unde am aparut noi,planeta pamant cu tot ce exista si restul galaxiei (cineva,ceva ne-a creat:))) ca vorba aia ''daca nu pui nimic in pamant nu rasare nimic'' ! Pana acum ce mia oferit biserica mi se bate cap in cap si se contrazice singura,la fel pot spune si despre stiinta.Multe se bat cap un cap si nu se potrivesc oricat m-as documenta...Eu inca caut si astept o teorie rationala care sa stea in picioare ! Scz de greseli la scris dar mi somn:)))
 
Ultima editare:
Foarte corect @WPMT ce face biserica acum si ce a facut pana acum e o mizerie..''mai multe nu detailez ca imi sare drak somnul:))) Nu cred 2 bani ce zice biserica,eu vreau sa stiu concret evolutia ''inceputul'' de unde am aparut noi,planeta pamant cu tot ce exista si restul galaxiei (cineva,ceva ne-a creat:))) ca vorba aia ''daca nu pui nimic in pamant nu rasare nimic'' ! Pana acum ce mia oferit biserica mi se bate cap in cap si se contrazice singura,la fel pot spune si despre stiinta.Multe se bat cap un cap si nu se potrivesc oricat m-as documenta...Eu inca caut si astept o teorie rationala care sa stea in picioare ! Scz de greseli la scris dar mi somn:)))
Si eu sunt curios de unde am aparut , de fapt cum a aparut totul de la univers , planete, soare, oameni etc. Ceva ceva tot ii. Dar daca Dumnezeu a facut toate astea , Satana de unde a aparut? De ce Dumnezeu a lasat oamenii sa fie cum sunt in ziua de azi. Din cate se vede ne autodistrugem pe noi, planeta. Daca Dumnezeu a creat oamenii , animale, plante nu cred ca ar lasa sa se intample asa ceva.
E ca si noi online. Facem un site incep sa vina sute de mii de vizitatori si noi il lasam balta???
 
Loading...
Back
Sus