Crezi in Dumnezeu ?

Este usor sa zici ca nu crezi pana nu ai trecut prin momente de viata si moarte, dar cand se intampla iti garantez ca nici macar pentru o secunda nu vei mai zice ca nu crezi in Dumnezeu.

Am trecut eu si iti spun ca tot nu cred in Dumnezeu si nu am crezut niciodata.
Cand mor copii in chinuri, zi de zi si aud de la lume, ca asa a vrut Dumnezeu, ca el are un plan mai bine crezi in Westworld decat in Dumnezeu.
Nu intru in detalii, dar asta e parerea mea si nu mi-o schimba nimeni.
 
Cand mor copii in chinuri, zi de zi si aud de la lume, ca asa a vrut Dumnezeu, ca el are un plan mai bine crezi in Westworld decat in Dumnezeu.
Nu intru in detalii, dar asta e parerea mea si nu mi-o schimba nimeni.

Fiecare are o soarta. Ce rost ar mai avea o lumea frumoasa, cantece de pasarele, toti sa fim miliardari, sa traim 500 de ani si gata. Unde mai este evolutia? Cum invatam din greseli? Ce mai lasam generatiilor viitoare?
 
Hai sa va zic in ce/cine cred eu...eu cred într-o forța,o energie.
Nu cred în acel Dumnezeu care se zice că ne-a creat,sunt de părere că am evoluat din ceva,anyway,cred că Dumnezeu e in mine,in tine,in natura,in camera și în tot ce ne înconjoară... Dumnezeu e starea noastră și ceea ce suntem...să nu se înțeleagă că eu cred in mine când dau de greu și că reușesc datorita mie,NU! ...știți acel moment când ești supărat sau abătut că nu ți a ieșit ceva bine..un transfer sa zicem? Și te întâlnești pe strada sau in parc cu un prieten care e vesel..zâmbitor și parca după 15 minute începe și în tine sa surâdă ceva,sau vezi o fetița sau o persoana la magazin foarte bine dispusa care emana frumusețe și veselie și stare de bine,parcă oricât de trist ai fi tot se lipește ceva și de tine cel puțin pentru un moment
..eu cred că asta e Dumnezeu..noi,aerul,soarele,lumea,emoțiile,trăirile..de altfel cred că suntem programați... și că doar cu ambiție ne vom programa singuri după cum consideram mai bine..ați văzut unii sunt dușmănoși alții mărinimoși..o grămadă de extreme..cred că totul tine de noi și de programarea noastră..cred că suntem lăsați pe lume cu un drum scris..și unii chiar nu și-l pot schimba..poate că dacă mori la 30 de ani și ai fost aproape perfect din toate punctele de vedere,așa a fost făcut..că la biletul pe care îl extragi..l-ai scos..ai numerele alea..indiferent de cat te ai chinuii nu pot să le schimbi..nu știu cum să mă explic..cred in ceva..care îmi dă putere când sunt la greu și mă rog la el,nu cred în Dumnezeul care ne-a creat în 7 zile și care s-a jertfit pentru noi...

Namaste.
 
Eu cred ! Nu suport biserica cand vad cate magari se intampla..''nu detaliez ca ma apuca nervi cand aud de biserica''.Dar in un ''creator''sa ii spun asa.. cred ! Cred in bine si rau pentru ca am trait pe propria mea piele niste experiente care nu le doresc nimanui...Cu ''raul'' sa ii spun asa am avut o experienta acum vreo 10 ani mai ceva ca in filmele horror si am fost nevoit sa vand casa pe nimic ! si sa plec cu familia si copiii de acolo pentru ca nu se putea sta acolo.Nu e vrajeala,nu facatura ! Dupa mine au fost alti 2 proprietari care si ei la randul lor au dato pe nimic numai sa plece de acolo.Casa e undeva langa centru orasului meu care si in prezent este goala.Eee cand cineva imi va veni cu o explicatie,dovada stintifica si rationala (nu de 2 lei) si sa imi explice ce am simtit si vazut eu + alte 20 de persoane atunci poate imi voi schimba opinia.Interesant topicul si bineinteles vor fi multe opini diferite.Si fara scandal vb lui Mariuselll:)))))
Unde anume e casa aia și cât de mult înseamnă "nimic"? Pe nimic as cumpăra-o eu, cu Dumnezeu împotriva sau nu.
 
Exista o poveste care nu stiu cat de adevarata este dar poate explica multe.
Se spune ca la inceputuri Dumnezeu era prezent in tot ce se intampla pe pamant. Cum populatia a inceput sa creasca era normal ca oamenii se imparta in grupuri, apoi acestea in triburi, tari si chiar imperii.
Cand unul se ridica si se purta ca un dicator Dumnezeu intervenea si ajuta pe cel care era abuzat, doar ca dupa o vreme cel abuzat devenea la randul lui un dictator avand in spate pe insusi Dumnezeu.
Pentru o vreme Dumnezeu tot schimba taberele ajutand merei partea abuzata dar mereu acelasi rezultat. Indiferent pe cine ajuta, odata ce-l simtea pe dumnezeu in spate se schimba si incepea sa abuzeze de putere, de incredere si devenea un dictator.

Asa ca dupa multi ani Dumnezeu obosit si chiar suparat pe om se aseaza si incepe sa se gandeasca. Incepe sa se uita in viitor pentru a vedea care este varianta cea mai buna ca toti oamenii sa fie fericiti si sa traiasca in armonie, dar indiferent ce scenariu alegea, rezultatul era acelasi. Distrugere si disparitie totala a rasei umane.
Apoi a zis sa vada ce s-ar intampla daca EL nu s-ar mai implica deloc in treburile oamenilor si spre mirarea lui a vazut ca viitorul suna bine si rasa umana poate supravetui singura fara interventie divina.
De aici a venit si vorba: Cel mai bun ajutor este : '' Fara ajutor, fara implicare''
Cei care ati auzit de butterfly effect intelegeti la ce ma refer.

Asa ca inainte de a pleca de tot dintre oameni, Dumnezeu si trimis propriul fiu pentru a le da o ultima sansa, insa intr-un cuvant cu totii am spus NU.

Se mai spune ca din cand in cand acesta vine pe pamant pentru asi vedea propria creatie. In acelasi timp este bucuros de ce am realizat singuri, dar si trist pentru cata rautate putem da dovada si uneori daca esti foarte norocos ii poti simti binecuvantarea, dar asta este foarte rar.
 
De ce se zice : " Să te bata Dumnezeu " ( cu toți cred că am auzit vorba asta ) , dacă e e bun ?
De ce nu se zice : Da-țar Dumnezeu 1 milion euro că sa vezi cum e...să crezi in el.
De ce alți omoară , fură , violează etc etc..și nu sunt prinși și trăiesc bine ms în țările calde...când Dumezeu i vede Nu? ..iar alti mai săraci ..dacă fura un bănuț...le cade cerul in cap de necazuri ..??

De ce lasă oameni buni sa se sinucidă? De ce nu-i dă la Pomohaci puterea asta ?

Sunt milioane de " DE CE "...la care nimeni nu poate răspunde ..
De povesti sunt satul...sunt aceleași de când era tata fecior...
 
Ultima editare:
De ce se zice : " Să te bata Dumnezeu " ( cu toți cred că am auzit vorba asta ) , dacă e e bun ?
De ce nu se zice : Da-țar Dumnezeu 1 milion euro că sa vezi cum e...să crezi in el.
De ce alți omoară , fură , violează etc etc..și nu sunt prinși și trăiesc bine ms în țările calde...când Dumezeu i vede Nu? ..iar alti mai săraci ..dacă fura un bănuț...le cade cerul in cap de necazuri ..??

De ce lasă oameni buni sa se sinucidă? De ce nu-i dă la Pomohaci puterea asta ?

Sunt milioane de " DE CE "...la care nimeni nu poate răspunde ..
De povesti sunt satul...sunt aceleași de când era tata fecior...

A dat oamenilor liberul arbitru. Suntem cu toţii parte din el.
Ceea ce se vede şi ceea ce se întâmplă cu adevărat sunt total diferite. Lumea funcţionează altfel decât am fost învăţaţi.
 
Exista o poveste care nu stiu cat de adevarata este dar poate explica multe.
Se spune ca la inceputuri Dumnezeu era prezent in tot ce se intampla pe pamant. Cum populatia a inceput sa creasca era normal ca oamenii se imparta in grupuri, apoi acestea in triburi, tari si chiar imperii.
Cand unul se ridica si se purta ca un dicator Dumnezeu intervenea si ajuta pe cel care era abuzat, doar ca dupa o vreme cel abuzat devenea la randul lui un dictator avand in spate pe insusi Dumnezeu.
Pentru o vreme Dumnezeu tot schimba taberele ajutand merei partea abuzata dar mereu acelasi rezultat. Indiferent pe cine ajuta, odata ce-l simtea pe dumnezeu in spate se schimba si incepea sa abuzeze de putere, de incredere si devenea un dictator.

Asa ca dupa multi ani Dumnezeu obosit si chiar suparat pe om se aseaza si incepe sa se gandeasca. Incepe sa se uita in viitor pentru a vedea care este varianta cea mai buna ca toti oamenii sa fie fericiti si sa traiasca in armonie, dar indiferent ce scenariu alegea, rezultatul era acelasi. Distrugere si disparitie totala a rasei umane.
Apoi a zis sa vada ce s-ar intampla daca EL nu s-ar mai implica deloc in treburile oamenilor si spre mirarea lui a vazut ca viitorul suna bine si rasa umana poate supravetui singura fara interventie divina.
De aici a venit si vorba: Cel mai bun ajutor este : '' Fara ajutor, fara implicare''
Cei care ati auzit de butterfly effect intelegeti la ce ma refer.

Asa ca inainte de a pleca de tot dintre oameni, Dumnezeu si trimis propriul fiu pentru a le da o ultima sansa, insa intr-un cuvant cu totii am spus NU.

Se mai spune ca din cand in cand acesta vine pe pamant pentru asi vedea propria creatie. In acelasi timp este bucuros de ce am realizat singuri, dar si trist pentru cata rautate putem da dovada si uneori daca esti foarte norocos ii poti simti binecuvantarea, dar asta este foarte rar.

Mai bine de atat nu se putea spune. La aceeasi concluzie am ajuns si eu. Pe parcursul istoriei Creatorul a incercat tot felul de variante si au avut loc interventii dar ca orice lucru ce este creat, poate lua o intorsatura. Rau este sa nu crezi in ceva, doar ce pierzi daca stii ca exista un creator? Nimic nu apare din neant...
 
Ultima editare:
Exista o poveste care nu stiu cat de adevarata este dar poate explica multe.
Se spune ca la inceputuri Dumnezeu era prezent in tot ce se intampla pe pamant. Cum populatia a inceput sa creasca era normal ca oamenii se imparta in grupuri, apoi acestea in triburi, tari si chiar imperii.
Cand unul se ridica si se purta ca un dicator Dumnezeu intervenea si ajuta pe cel care era abuzat, doar ca dupa o vreme cel abuzat devenea la randul lui un dictator avand in spate pe insusi Dumnezeu.
Pentru o vreme Dumnezeu tot schimba taberele ajutand merei partea abuzata dar mereu acelasi rezultat. Indiferent pe cine ajuta, odata ce-l simtea pe dumnezeu in spate se schimba si incepea sa abuzeze de putere, de incredere si devenea un dictator.

Asa ca dupa multi ani Dumnezeu obosit si chiar suparat pe om se aseaza si incepe sa se gandeasca. Incepe sa se uita in viitor pentru a vedea care este varianta cea mai buna ca toti oamenii sa fie fericiti si sa traiasca in armonie, dar indiferent ce scenariu alegea, rezultatul era acelasi. Distrugere si disparitie totala a rasei umane.
Apoi a zis sa vada ce s-ar intampla daca EL nu s-ar mai implica deloc in treburile oamenilor si spre mirarea lui a vazut ca viitorul suna bine si rasa umana poate supravetui singura fara interventie divina.
De aici a venit si vorba: Cel mai bun ajutor este : '' Fara ajutor, fara implicare''
Cei care ati auzit de butterfly effect intelegeti la ce ma refer.

Asa ca inainte de a pleca de tot dintre oameni, Dumnezeu si trimis propriul fiu pentru a le da o ultima sansa, insa intr-un cuvant cu totii am spus NU.

Se mai spune ca din cand in cand acesta vine pe pamant pentru asi vedea propria creatie. In acelasi timp este bucuros de ce am realizat singuri, dar si trist pentru cata rautate putem da dovada si uneori daca esti foarte norocos ii poti simti binecuvantarea, dar asta este foarte rar.

Îmi place începutul..." Există o poveste."...nimic mai adevărat..e doar o poveste...ca următoarele: Punguța cu doi bani , Capra cu trei iezi..și multe și multe alte povesti..

Însă realitatea e alta...fara povesti..

300 copii mor în fiecare oră, în toată lumea, de malnutriţie.
malnutritia-1.jpg
Explicati la copilul din imagine...liber arbitru..sau spuneți povesti cu Dumnezeu..că are un plan pt el.
Planul e ..să vadă cât rezistă fără mâncare.
 
Îmi place începutul..." Există o poveste."...nimic mai adevărat..e doar o poveste...ca următoarele: Punguța cu doi bani , Capra cu trei iezi..și multe și multe alte povesti..

Însă realitatea e alta...fara povesti..

300 copii mor în fiecare oră, în toată lumea, de malnutriţie.
Vezi atașament 1465
Explicati la copilul din imagine...liber arbitru..sau spuneți povesti cu Dumnezeu..că are un plan pt el.
Planul e ..să vadă cât rezistă fără mâncare.

Aici nu este vina lui. Noi avem puterea asta de gandire in care dezvoltam tot felul de noi inventii nefolositoare, conducatorii si subalternii investesc banii in prostii iar tarile subdezvoltate sufera. Cu totii ne uitam in loc sa actionam, aratam cu degetul si punem intreaga vina pe Creator. De vina suntem noi!

Daca ne-am concentra cu totii spre a face ceva, acesti oameni ar avea dreptul la o educatie si la o viata normala cu un loc de munca. In aceste tari nu exista apa indeajuns pentru o persoana. Familiile au cate 9-10 copii deoarece stiu ca multi vor muri iar faza cea mai tare este ca omul inventeaza o solutie dar fii atent cu ce scop! Pentru BANI. Sunt solutii de a face rost de apa si au fost inventii cu adevarat bune si votate pe tot felul de site-uri pentru a strange banii necesari spre a trece de la prototip la un produs complet functional.. si ghici ce? Pam pam, au pus un pret frumos de cativa zeci de dolari si mult noroc in a le vinde in astfel de tari unde se castiga extrem de putin si oamenii mor pe capete. Iar dat fiind acest fapt se cumpara.

Exista campanii cu membrii voluntari dar degeaba daca nu sunt ajutati. Noi asteptam miracole in loc sa actionam si dam vina pe Creator. Stiti vorba aia ''“Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista”. Cu timpul totul va deveni bine si frumos dar nu pentru mult timp deoarece odata ajunsi la apogeu ori rezultam un regres, ori autodistrugere.

Edit: In privinta zicalei de mai sus Creatorul ne-a dat viata iar noi hotaram ce facem cu ea. Fiecare cu sanse mai mult sau mai putin egale. Acum daca veniti sa sariti ca uite ce se intampla in alte tari, oameni mor pe capete etc s.a.m.d. asta e tot rezultat al actiunilor noastre, oamenii au prosperat si cazut de multe ori. In zonele slab dezvoltate in loc sa ajutam, exploatam oamenii si stoarcem, iar in cazul bolilor, ele sunt evolutii ale organismelor, exista si vor exista mereu. Vinovati suntem tot noi ca nu concentram cum trebuie in prosperare. S-ar gasi leacuri dar in loc sa investim in tineri pasionati care-si dedica viata asupra meseriei cum ar fi unii medicii, totul se duce pe false razboaie, protectie anti-bombardament, armament si pentru ce? Suntem niste rasisti egoisti si lenesi.. Nu toti.. dar majoritatea.
 
Ultima editare:
Eu cred ca Dumnezeu acesta e o facatura a bisericii.
Esti complet dezinformat.. biblia a aparut acum 3500 de ani .. Dumnezeu a fost prezentat de catre Moise primului popor aflat in sclavie in anul 1300 inainte de Hristos..deci ca atare primul popor sclav a fost salvat de Dumnezeu.. Biserica a aparut cu multi ani dupa.. primele templuri ( biserici) au fost de catre regele David ( cel pe care il cunostem di micile povestiri David si Goliat) IN SEMN DE RECUNOSTINTA . iar apoi continuoate de regele Solomon urmasul sau.. Si ma repet Dumnezeu a fost prezentat cu cateva milenii inainte de aparitia bisericii.
 
Aici nu este vina lui. Noi avem puterea asta de gandire in care dezvoltam tot felul de noi inventii nefolositoare, conducatorii si subalternii investesc banii in prostii iar tarile subdezvoltate sufera. Cu totii ne uitam in loc sa actionam, aratam cu degetul si punem intreaga vina pe Creator. De vina suntem noi!

Daca ne-am concentra cu totii spre a face ceva, acesti oameni ar avea dreptul la o educatie si la o viata normala cu un loc de munca. In aceste tari nu exista apa indeajuns pentru o persoana. Familiile au cate 9-10 copii deoarece stiu ca multi vor muri iar faza cea mai tare este ca omul inventeaza o solutie dar fii atent cu ce scop! Pentru BANI. Sunt solutii de a face rost de apa si au fost inventii cu adevarat bune si votate pe tot felul de site-uri pentru a strange banii necesari spre a trece de la prototip la un produs complet functional.. si ghici ce? Pam pam, au pus un pret frumos de cativa zeci de dolari si mult noroc in a le vinde in astfel de tari unde se castiga extrem de putin si oamenii mor pe capete. Iar dat fiind acest fapt se cumpara.

Exista campanii cu membrii voluntari dar degeaba daca nu sunt ajutati. Noi asteptam miracole in loc sa actionam si dam vina pe Creator. Stiti vorba aia ''“Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista”. Cu timpul totul va deveni bine si frumos dar nu pentru mult timp deoarece odata ajunsi la apogeu ori rezultam un regres, ori autodistrugere.
Tu spui ca nu e vina lui..inseamna ca nu exista
Aici nu este vina lui. Noi avem puterea asta de gandire in care dezvoltam tot felul de noi inventii nefolositoare, conducatorii si subalternii investesc banii in prostii iar tarile subdezvoltate sufera. Cu totii ne uitam in loc sa actionam, aratam cu degetul si punem intreaga vina pe Creator. De vina suntem noi!

Daca ne-am concentra cu totii spre a face ceva, acesti oameni ar avea dreptul la o educatie si la o viata normala cu un loc de munca. In aceste tari nu exista apa indeajuns pentru o persoana. Familiile au cate 9-10 copii deoarece stiu ca multi vor muri iar faza cea mai tare este ca omul inventeaza o solutie dar fii atent cu ce scop! Pentru BANI. Sunt solutii de a face rost de apa si au fost inventii cu adevarat bune si votate pe tot felul de site-uri pentru a strange banii necesari spre a trece de la prototip la un produs complet functional.. si ghici ce? Pam pam, au pus un pret frumos de cativa zeci de dolari si mult noroc in a le vinde in astfel de tari unde se castiga extrem de putin si oamenii mor pe capete. Iar dat fiind acest fapt se cumpara.

Exista campanii cu membrii voluntari dar degeaba daca nu sunt ajutati. Noi asteptam miracole in loc sa actionam si dam vina pe Creator. Stiti vorba aia ''“Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista”. Cu timpul totul va deveni bine si frumos dar nu pentru mult timp deoarece odata ajunsi la apogeu ori rezultam un regres, ori autodistrugere.

Edit: In privinta zicalei de mai sus Creatorul ne-a dat viata iar noi hotaram ce facem cu ea. Fiecare cu sanse mai mult sau mai putin egale. Acum daca veniti sa sariti ca uite ce se intampla in alte tari, oameni mor pe capete etc s.a.m.d. asta e tot rezultat al actiunilor noastre, oamenii au prosperat si cazut de multe ori. In zonele slab dezvoltate in loc sa ajutam exploatam oamenii si stoarcem ii putem ajuta iar in cazul bolilor, ele sunt evolutii ale organismelor, exista si vor exista mereu. Vinovati suntem tot noi ca nu concentram cum trebuie in prosperare. S-ar gasi leacuri dar in loc sa investim in tineri pasionati care-si dedica viata asupra meseriei cum ar fi medicii, totul se duce pe false razboaie, protectie anti-bombardament, armament si pentru ce? Suntem niste rasisti egoisti si lenesi.. Nu toti.. dar majoritatea.

Deci Tu spui că e vina mea și a multora că mine că copii aia mor de foame, și pt alte nenorociri de pe pământ.Iei apărarea la cineva care printr-un click poate scăpa pe copii aia de foame..300 copii pe ora..poate ai uitat..și dai vina pe mine..un căcat de om
Dece nu le face pământul să poată să îl lucreze omul..dacă Dumnezeu îți dă...să le de-a pământul bun de lucrat...de ce le dă pământ de nu crește nimic?
Ce vina am eu sau alti..că pământul ăla nu e bun de nimic....
...și să nu mai spui niciodată...pt că nu mă cunoști..nu ști ce am făcut eu când Dumnezeu de care vorbiți voi ..doar stătea și se uita....sau dormea ..posibil obosit..de privit la copii care mor de tot felul de nenorociri...că e vina mea ...când tu ști că există cineva cu o putere mult mai mare că a mea...e o mare prostie.
Dă-mi mie puterea lui și atunci da...ai dreptul sa mă critici...dar până atunci Nu.
 
Tu spui ca nu e vina lui..inseamna ca nu exista

Deci Tu spui că e vina mea și a multora că mine că copii aia mor de foame, și pt alte nenorociri de pe pământ.Iei apărarea la cineva care printr-un click poate scăpa pe copii aia de foame..300 copii pe ora..poate ai uitat..și dai vina pe mine..un căcat de om
Dece nu le face pământul să poată să îl lucreze omul..dacă Dumnezeu îți dă...să le de-a pământul bun de lucrat...de ce le dă pământ de nu crește nimic?
Ce vina am eu sau alti..că pământul ăla nu e bun de nimic....
...și să nu mai spui niciodată...pt că nu mă cunoști..nu ști ce am făcut eu când Dumnezeu de care vorbiți voi ..doar stătea și se uita....sau dormea ..posibil obosit..de privit la copii care mor de tot felul de nenorociri...că e vina mea ...când tu ști că există cineva cu o putere mult mai mare că a mea...e o mare prostie.
Dă-mi mie puterea lui și atunci da...ai dreptul sa mă critici...dar până atunci Nu.


Imi cer scuze daca te-am criticat, dar nu am zis exact asa "tu esti de vina" am spus clar ca oamenii, noi suntem. Bine, am generalizat.. dar pune-te in locul lui. Creeaza o civilizatie, observa cum se autodistruge, intervii si apoi tot degeaba. Exista sau nu, imi cer scuze, fiecare cu parerea lui deoarece nu vreau sa iti incalc dreptul la opinie. Iar faza cu pamantul este ca natura e neregulata, nu e la fel peste tot. Exista tot felul de zone de relief si clime precum temperat continental, oceanic etc, si astea au o influenta. Daca cineva in loc sa ii exploateze i-ar ajuta sa se mute ca altceva nu au ce cauta acolo.. ar fi bine.. Inca odata nu am zis ca "tu" esti, noi suntem, unii... Imi cer scuze daca m-am exprimat gresit si imi retrag totul unde am mentionat despre tine (daca am mentionat). Intr-adevar nu te cunosc si nu pot sa iti stiu viata.
 
Tu spui ca nu e vina lui..inseamna ca nu exista


Deci Tu spui că e vina mea și a multora că mine că copii aia mor de foame, și pt alte nenorociri de pe pământ.Iei apărarea la cineva care printr-un click poate scăpa pe copii aia de foame..300 copii pe ora..poate ai uitat..și dai vina pe mine..un căcat de om
Dece nu le face pământul să poată să îl lucreze omul..dacă Dumnezeu îți dă...să le de-a pământul bun de lucrat...de ce le dă pământ de nu crește nimic?
Ce vina am eu sau alti..că pământul ăla nu e bun de nimic....
...și să nu mai spui niciodată...pt că nu mă cunoști..nu ști ce am făcut eu când Dumnezeu de care vorbiți voi ..doar stătea și se uita....sau dormea ..posibil obosit..de privit la copii care mor de tot felul de nenorociri...că e vina mea ...când tu ști că există cineva cu o putere mult mai mare că a mea...e o mare prostie.
Dă-mi mie puterea lui și atunci da...ai dreptul sa mă critici...dar până atunci Nu.
daca tot nu exista Dumnezeu si totul sta in puterea omului... hai noi sa facem ceva si sa salvam acei oameni.. Te bagi?
 
daca tot nu exista Dumnezeu si totul sta in puterea omului... hai noi sa facem ceva si sa salvam acei oameni.. Te bagi?
EU o fac in Romania..și aici sunt copii care mor ...nu am puterea de a face și în restul lumii...dar el? El cu puterea lui ? ...dar..care el...care putere....după cum am spus ...sunt doar povesti...și pentru mine așa vor rămâne...
 
Imi cer scuze daca te-am criticat, dar nu am zis exact asa "tu esti de vina" am spus clar ca oamenii, noi suntem. Bine, am generalizat.. dar pune-te in locul lui. Creeaza o civilizatie, observa cum se autodistruge, intervii si apoi tot degeaba. Exista sau nu, imi cer scuze, fiecare cu parerea lui deoarece nu vreau sa iti incalc dreptul la opinie. Iar faza cu pamantul este ca natura e neregulata, nu e la fel peste tot. Exista tot felul de zone de relief si clime precum temperat continental, oceanic etc, si astea au o influenta. Daca cineva in loc sa ii exploateze i-ar ajuta sa se mute ca altceva nu au ce cauta acolo.. ar fi bine.. Inca odata nu am zis ca "tu" esti, noi suntem, unii... Imi cer scuze daca m-am exprimat gresit si imi retrag totul unde am mentionat despre tine (daca am mentionat). Intr-adevar nu te cunosc si nu pot sa iti stiu viata.
De ce a făcut Dumnezeu oameni..pe un pământ unde nici el nu ar sta? De ce a făcut pământul să nu facă nimic?
..se povestește că Dumnezeu a creat totul ..nu? Omul..pământul..cerul..mai știu eu ce ...creații..
 
EU o fac in Romania..și aici sunt copii care mor ...nu am puterea de a face și în restul lumii...dar el? El cu puterea lui ? ...dar..care el...care putere....după cum am spus ...sunt doar povesti...și pentru mine așa vor rămâne...
Dumnezeu nu exista ..sau ai uitat.. de ce ai fi suparat pe cineva care nu exista.. hai sa facem ceva pentru romania .. te bagi?
 
1. NU NOI am vrut sa fim liberi, independenti?
2. este vina noastra pentru orice rau din lume si nu a lui Dumnezeu.
3. Incetati sa mai dati vina pe altcineva pentru orice va trece prin cap. Acceptati situatia si responsabilitatile pentru fiecare actiune
4. vrei sa nu mai mora lumea de foame, atunci nu mai arunca mancare la gunoi, nu mai bea ca nebunul, nu mai fi lacom
5. voi credeti ca oamenii mor din cauza lui dumnezeu? nu, mor din cauza voastra ca sunteti lacomi, invidiosi, gelosi, nu va puteti tine in frau prostiile.

Trebuie sa intelegeti un lucru:
Pentru orice se intampla in viata ta, indiferent de situatie ESTE VINA TA si a altcuiva. Ca esti fortat sau nu, in final decizia iti apartine.
Dece se sinucid oamenii? Pentru ca sunt lasi, plini de droguri si alcol, ca nu pot face fata la provocarile vietii.

Viata insasi este cea mai mare provocare si este asa cum ti-o faci, fara ca cineva sa intervina.

Incetati sa va mai plangeti si faceti ceva cu viata voastra, nu mai dati vina pe X, Y, Z, asumativa responsabilitatile pentru tot ceea ce faceti.

Este o vorba:
Dumnezeu iti dau dar nu iti baga si in traista.

Eu nu ma rog gen, vreau aia, dami aia, ci il rog sa am ochii larg deschisi pentru a vedea oportunitatile care trec prin cale. Ca uneori dumnezeu iti dau dar in prostia noastra, orbi de furie si nebunie nu putem vedea ajutorul.

Stiti acel banc?
Un tigan este in mijlocul oceanului si se roaga la dumnezeu sa fie salvat. Dumnezeu trimite barca dupa barca sa fie salvat, doar ca tiganul le refuza pe toate ca il va salva dumnezeu. Acesta moare si ajunge in fata lui Dumnzezu foarte suparat ca la salvat. La care Dumnezeu i-a spus: Pai mai tigane ti-am trimis 7 barci sa te salveze, dar le-ai refuzat pe toate.

Ce intelegem de aici?
Ajutorul poate veni de oriunde si sub orice forma, tot ce trebuie sa faci este sa ai ochii larg deschisi si sa-l vezi.
 
Dumnezeu nu exista ..sau ai uitat.. de ce ai fi suparat pe cineva care nu exista.. hai sa facem ceva pentru romania .. te bagi?
Unde vezi tu că am zis că sunt supărat ..pe ceva??..
Eu fac pentru persoanele care nu cred in Dumnezeu....de restul sa se ocupe el.;)
 
Loading...
Back
Sus