Player pentru toată lumea care are un site de filme...

iti trebuie foarte multa banda ca sa 'citesti' fisiere pe servere proprii, de asta uneori are load sursa aia. apoi sa nu mai vorbim ca si acele proxies au nevoie de banda multa, acum depinde si de numarul de requests simultane. in general, serverele by default au ~1gb/s... calculat cu 3mb(media fhd compressed) de buffering simultan x 1000 useri, ti-ar trebui cam 3gb/s banda download/tx pe server ca sa nu ai load la vreunul din cei 1000.

iar vorbind de dmca si ca nu are cum sa ia... ce s-a zis nu e valid... recomand un research mai profund.


daca incepi asa proiect o sa ajungi sa bagi mai multi bani decat o sa scoti daca ia amploare totul si nu ai monetizarea indeajuns de mare.

nu degeaba site-urile de streaming foarte populare au 999 popups/reclame.

* useful: How to Install and Use vnStat on Ubuntu
 
Până la urmă a pus câteva vreunul film prin acest player la el pe site și să îl lase 24 de ore să vadă vreo diferență din partea userilor sau din partea hostului unde are filmul mă refer la vizualizări / bani.
Doar așa că un mic experiment,că am văzut acolo pe site că sunt câteva filme adăugate,dar mă întreb dacă și la postat la el pe site.
Eu fac playerul numai pe home că să pot adăuga vastul.
 
Aveti grije ce cumparati de pe siteul ala. Multe sunt n u l l e d , nefunctionale etc...
Asta am vrut sa spun și eu că nu pare de încredere site-ul mai ales că este numai vietnamezi acolo...daca îți iei țeapă nu ai cui sa te plângi acolo și nu poți face nici refund in PayPal deoarece trimiți plata ca gift,așa ți se cere...
 
Până la urmă a pus câteva vreunul film prin acest player la el pe site și să îl lase 24 de ore să vadă vreo diferență din partea userilor sau din partea hostului unde are filmul mă refer la vizualizări / bani.
Doar așa că un mic experiment,că am văzut acolo pe site că sunt câteva filme adăugate,dar mă întreb dacă și la postat la el pe site.
Eu fac playerul numai pe home că să pot adăuga vastul.
Da, cineva cu site popular sa puna unul sau 2 filme sa vada cum se comportă si ce spun userii.

Serverul de 13 euro de la oneprovider tine 1 milion de cereri pe zi daca e configurat bine, poate mai mult.
 
nu de resurse e problema in general, ci de banda consumata simultan
tipul de player care a propus @Kukool merge perfect pe 100mbs cum au mai toate servere. Ca nu hosteaza nimic media.
La mine acum consumul mediu este 250mbps
 
tipul de player care a propus @Kukool merge perfect pe 100mbs cum au mai toate servere. Ca nu hosteaza nimic media.
La mine acum consumul mediu este 250mbps
din ce-am vazut, hls-urile sunt citite local, ceea ce inseamna ca fisierele externe sunt citite pe banda proprie, ca si cum le-ai detine, dar nu-ti consuma spatiu.
ma rog, e vorba de trafic considerabil simultan.
 
Am cumparat scriptul Google Drive Video Player - GDPlayer
Deci acest script foloseste banda vps/dedicat deci trebuie sa ai banda garantata in functie de useri, se poate adauga si load balance, are mai multe setari ca admin
load balacing e util doar la nivel de dns, gen cum ai pune mai mule A records pe ip-uri diferite in cloudflare, ala e load balacing ca lumea. load balancing-ul(cel nginx sau altele de gen) pe server consuma aceeasi banda pe serverul 1(unde este balancerul), indiferent ca 'redirectioneaza' request-urile catre alte servere.
 
Pai da-ne și nouă scriptul...sa nu mai depindem de alții...
Acesta este doar pentru gdrive si necesita proxy bun sa funcționeze.
Același provider are si pentru restul.
Cel mai bun este cel postat de tine.
Cunosc câțiva aici care-l au pe un server de 13 euro cu 2-4 milioane play pe luna.
 
Acesta este doar pentru gdrive si necesita proxy bun sa funcționeze.
Același provider are si pentru restul.
Cel mai bun este cel postat de tine.
Cunosc câțiva aici care-l au pe un server de 13 euro cu 2-4 milioane play pe luna.
Deci să înțeleg că pot să merg in continuare cu acel site,atât cât ține,mă gândeam că asta cumpărat este mai bun,dar nu strica daca ni l-ar da da și nouă.
Mulțumesc de răspuns Alex,deci pot merge liniștit cu playerul care l-am postat.
 
Care vrea sa il incercerce l-am găsit și eu sper sa funcționeze .....
Din păcate nu este versiunea de care vorbim,este cu totul alt script,care nu merge decât pe google drive,versiunea buna este cea care a cumparat-o băiatul de mai sus,dar nu vrea sa ne de-a și nouă :oops:
 
Loading...
Back
Sus